Ragozd ezt: "selvitä" - finn ragozás - bab.la igeragozás


Erre gondoltál: selvittää Conjugation of have (Export PDF)

finn"selvitä" ragozása

Infinitiivi
finn
  • selvitä
Preesens
finn
  • selviän
II-Partisiippi
finn
  • selvinnyt

Indikatiivi

Preesens

minä
selviän
sinä
selviät
hän/se
selviäe
me
selviämme
te
selviätte
he
selviävät
passiivi
selvitään

Preesens, negatiivinen

minä
en selviä
sinä
et selviä
hän/se
ei selviä
me
emme selviä
te
ette selviä
he
eivät selviä
passiivi
ei selvitä

Imperfekti

minä
selvisin
sinä
selvisit
hän/se
selvisi
me
selvisimme
te
selvisitte
he
selvisivät
passiivi
selvittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en selvinnyt
sinä
et selvinnyt
hän/se
ei selvinnyt
me
emme selvinneet
te
ette selvinneet
he
eivät selvinneet
passiivi
ei selvitty

Perfekti

minä
olen selvinnyt
sinä
olet selvinnyt
hän/se
on selvinnyt
me
olemme selvinneet
te
olette selvinneet
he
ovat selvinneet
passiivi
on selvitty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole selvinnyt
sinä
et ole selvinnyt
hän/se
ei ole selvinnyt
me
emme ole selvinneet
te
ette ole selvinneet
he
eivät ole selvinneet
passiivi
ei ole selvitty

Pluskvamperfekti

minä
olin selvinnyt
sinä
olit selvinnyt
hän/se
oli selvinnyt
me
olimme selvinneet
te
olitte selvinneet
he
olivat selvinneet
passiivi
oli selvitty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut selvinnyt
sinä
et ollut selvinnyt
hän/se
ei ollut selvinnyt
me
emme olleet selvinneet
te
ette olleet selvinneet
he
eivät olleet selvinneet
passiivi
ei ollut selvitty

Find out the most frequently used verbs in finn.