Ragozd ezt: "lopettaa" - finn ragozás - bab.la igeragozás

Conjugation of have (Export PDF)

finn"lopettaa" ragozása

Infinitiivi
finn
  • lopettaa
Preesens
finn
  • lopetan
II-Partisiippi
finn
  • lopettanut

Indikatiivi

Preesens

minä
lopetan
sinä
lopetat
hän/se
lopettaa
me
lopetamme
te
lopetatte
he
lopettavat
passiivi
lopetetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en lopeta
sinä
et lopeta
hän/se
ei lopeta
me
emme lopeta
te
ette lopeta
he
eivät lopeta
passiivi
ei lopeteta

Imperfekti

minä
lopetin
sinä
lopetit
hän/se
lopetti
me
lopetimme
te
lopetitte
he
lopettivat
passiivi
lopetettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en lopettanut
sinä
et lopettanut
hän/se
ei lopettanut
me
emme lopettaneet
te
ette lopettaneet
he
eivät lopettaneet
passiivi
ei lopetettu

Perfekti

minä
olen lopettanut
sinä
olet lopettanut
hän/se
on lopettanut
me
olemme lopettaneet
te
olette lopettaneet
he
ovat lopettaneet
passiivi
on lopetettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole lopettanut
sinä
et ole lopettanut
hän/se
ei ole lopettanut
me
emme ole lopettaneet
te
ette ole lopettaneet
he
eivät ole lopettaneet
passiivi
ei ole lopetettu

Pluskvamperfekti

minä
olin lopettanut
sinä
olit lopettanut
hän/se
oli lopettanut
me
olimme lopettaneet
te
olitte lopettaneet
he
olivat lopettaneet
passiivi
oli lopetettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut lopettanut
sinä
et ollut lopettanut
hän/se
ei ollut lopettanut
me
emme olleet lopettaneet
te
ette olleet lopettaneet
he
eivät olleet lopettaneet
passiivi
ei ollut lopetettu

Find out the most frequently used verbs in finn.