Ragozd ezt: "lihota" - finn ragozás - bab.la igeragozás


Erre gondoltál: lihottaa Conjugation of have (Export PDF)

finn"lihota" ragozása

Infinitiivi
finn
  • lihota
Preesens
finn
  • lihoan
II-Partisiippi
finn
  • lihonnut

Indikatiivi

Preesens

minä
lihoan
sinä
lihoat
hän/se
lihoaa
me
lihoamme
te
lihoatte
he
lihoavat
passiivi
lihotaan

Preesens, negatiivinen

minä
en lihoa
sinä
et lihoa
hän/se
ei lihoa
me
emme lihoa
te
ette lihoa
he
eivät lihoa
passiivi
ei lihota

Imperfekti

minä
lihosin
sinä
lihosit
hän/se
lihosi
me
lihosimme
te
lihositte
he
lihosivat
passiivi
lihottiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en lihonnut
sinä
et lihonnut
hän/se
ei lihonnut
me
emme lihonneet
te
ette lihonneet
he
eivät lihonneet
passiivi
ei lihottu

Perfekti

minä
olen lihonnut
sinä
olet lihonnut
hän/se
on lihonnut
me
olemme lihonneet
te
olette lihonneet
he
ovat lihonneet
passiivi
on lihottu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole lihonnut
sinä
et ole lihonnut
hän/se
ei ole lihonnut
me
emme ole lihonneet
te
ette ole lihonneet
he
eivät ole lihonneet
passiivi
ei ole lihottu

Pluskvamperfekti

minä
olin lihonnut
sinä
olit lihonnut
hän/se
oli lihonnut
me
olimme lihonneet
te
olitte lihonneet
he
olivat lihonneet
passiivi
oli lihottu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut lihonnut
sinä
et ollut lihonnut
hän/se
ei ollut lihonnut
me
emme olleet lihonneet
te
ette olleet lihonneet
he
eivät olleet lihonneet
passiivi
ei ollut lihottu

Find out the most frequently used verbs in finn.