Ragozd ezt: "abortoida" - finn ragozás - bab.la igeragozás

Conjugation of have (Export PDF)

finn"abortoida" ragozása

Infinitiivi
finn
  • abortoida
Preesens
finn
  • abortoin
II-Partisiippi
finn
  • abortoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
abortoin
sinä
abortoit
hän/se
abortoi
me
abortoimme
te
abortoitte
he
abortoivat
passiivi
abortoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en abortoi
sinä
et abortoi
hän/se
ei abortoi
me
emme abortoi
te
ette abortoi
he
eivät abortoi
passiivi
ei abortoida

Imperfekti

minä
abortoin
sinä
abortoit
hän/se
abortoi
me
abortoimme
te
abortoitte
he
abortoivat
passiivi
abortoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en abortoinut
sinä
et abortoinut
hän/se
ei abortoinut
me
emme abortoineet
te
ette abortoineet
he
eivät abortoineet
passiivi
ei abortoitu

Perfekti

minä
olen abortoinut
sinä
olet abortoinut
hän/se
on abortoinut
me
olemme abortoineet
te
olette abortoineet
he
ovat abortoineet
passiivi
on abortoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole abortoinut
sinä
et ole abortoinut
hän/se
ei ole abortoinut
me
emme ole abortoineet
te
ette ole abortoineet
he
eivät ole abortoineet
passiivi
ei ole abortoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin abortoinut
sinä
olit abortoinut
hän/se
oli abortoinut
me
olimme abortoineet
te
olitte abortoineet
he
olivat abortoineet
passiivi
oli abortoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut abortoinut
sinä
et ollut abortoinut
hän/se
ei ollut abortoinut
me
emme olleet abortoineet
te
ette olleet abortoineet
he
eivät olleet abortoineet
passiivi
ei ollut abortoitu

Find out the most frequently used verbs in finn.