Ragozd ezt: "gå" - svéd ragozás - bab.la igeragozás

Conjugation of have (Export PDF)

svéd"gå" ragozása

Infinitiv
svéd
Preteritum
svéd
  • gick
Perfekt
svéd
  • har gått

Indikativ

Presens

jag
går
du
går
han/hon/den/det
går
vi
går
ni
går
de
går

Preteritum

jag
gick
du
gick
han/hon/den/det
gick
vi
gick
ni
gick
de
gick

Perfekt

jag
har gått
du
har gått
han/hon/den/det
har gått
vi
har gått
ni
har gått
de
har gått

Pluskvamperfekt

jag
hade gått
du
hade gått
han/hon/den/det
hade gått
vi
hade gått
ni
hade gått
de
hade gått

Futurum

jag
ska gå; kommer (att) gå
du
ska gå; kommer (att) gå
han/hon/den/det
ska gå; kommer (att) gå
vi
ska gå; kommer (att) gå
ni
ska gå; kommer (att) gå
de
ska gå; kommer (att) gå

Find out the most frequently used verbs in svéd.