Ragozd ezt: "få" - svéd ragozás - bab.la igeragozás

Conjugation of have (Export PDF)

svéd"få" ragozása

Infinitiv
svéd
Preteritum
svéd
  • fick
Perfekt
svéd
  • har fått

Indikativ

Presens

jag
får
du
får
han/hon/den/det
får
vi
får
ni
får
de
får

Preteritum

jag
fick
du
fick
han/hon/den/det
fick
vi
fick
ni
fick
de
fick

Perfekt

jag
har fått
du
har fått
han/hon/den/det
har fått
vi
har fått
ni
har fått
de
har fått

Pluskvamperfekt

jag
hade fått
du
hade fått
han/hon/den/det
hade fått
vi
hade fått
ni
hade fått
de
hade fått

Futurum

jag
ska få; kommer (att) få
du
ska få; kommer (att) få
han/hon/den/det
ska få; kommer (att) få
vi
ska få; kommer (att) få
ni
ska få; kommer (att) få
de
ska få; kommer (att) få

Find out the most frequently used verbs in svéd.